Studia za granicą

Wkrótce, w związku z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, przed młodymi ludźmi otworzą się nowe perspektywy zdobywania wiedzy na zagranicznych uczelniach. Aby Wam pomóc w wyborze wśród wielu możliwości, ruszamy z cyklem artykułów na temat studiów za granicą.

Dzisiejszy rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wysokie wymagania. W czasach, kiedy umiejętność obsługi komputera i znajomość języków obcych stała się standardem, zmuszeni zostaliśmy do poszukiwania nowych sposobów podniesienia swojej atrakcyjności dla potencjalnego pracodawcy. Jednym z nich są studia za granicą. Korzyści, które wynikają z pobytu na zagranicznej uczelni są bezcenne. Jeżeli macie możliwości i chęci, nie wahajcie się przed zrobieniem takiego kroku.

Lata 90 były czasem pierwszej świadomej fali wyjazdów na studia za granicą. Młodzież wyjeżdżała nie tyle dlatego, że nie widziała dla siebie w Polsce przyszłości, lecz dlatego, że w ten sposób po powrocie do kraju miała szanse zrobić zawrotną karierę. Dziś jest podobnie. Wielu ludzi wraca z zagranicznym dyplomem po to, by znaleźć ciekawą, satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę. Ponadto, studia w innym kraju mają wiele innych bezsprzecznych zalet. Po pierwsze dają możliwość perfekcyjnego opanowania języka lub nawet kilku języków obcych. Poza tym, mamy szansę poznać obcą kulturę, styl życia, zagraniczny system edukacji, przez co stajemy się bardziej otwarci na świat, tolerancyjni, oczytani i obyci. Nie da się ukryć, że sposoby nauczania w wielu krajach różnią się subtelnie od siebie. Niby prawa nauki są stałe i niezmienne we wszystkich krajach świata. Woda zawsze będzie gotować się w 100% Celsjusza, obojętnie, w jakim kraju się tego dowiemy. Tajemnica jednak tkwi w sposobie zdobywania wiedzy. Warto go poznać i porównać z polskim systemem edukacji. Poza tym, na pewno jest to wspaniała przygoda, którą można przeżyć raz w życiu.

Wykształceni, młodzi i ambitni ludzie wracający do kraju z zagranicznym dyplomem zaczną wykorzystywać w praktyce wiedzę i umiejętności zdobyte za granicą . Będą otwierać własne firmy, wprowadzać w życie pomysły, a to może się okazać motorem rozwoju polskiej gospodarki w pierwszych latach po przystąpieniu do Unii Europejskiej.

Pojawia się więc pytanie co zrobić, aby zostać przyjętym na zagraniczną uczelnię. Po pierwsze, należy wysłać kompletnie wypełnioną aplikację, którą można znaleźć na stronie internetowej interesującej nas uczelni. Zwykle trzeba uiścić opłatę aplikacyjną lub wpisowe. Musimy też określić, czy chcemy podjąć studia zaraz po maturze, na pierwszym roku, czy planujemy podjęcie studiów na roku drugim lub trzecim. Bardzo często należy także złożyć wniosek o wstępne przyjęcie na studia w Ambasadzie danego kraju. Wniosek ten wraz z certyfikatem językowym zostaje przesłany do wskazanej przez nas uczelni, po czym odpowiedź z tejże uczelni przychodzi bezpośrednio na nasz adres. Potrzebne też będzie świadectwo maturalne przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego oraz zaświadczenie o stanie konta- uczelnia musi mieć pewność, że stać nas na studia, które są nierzadko bardzo kosztowne jak na polskie warunki. Szkoły wyższe nie zawsze, choć prawie zawsze wymagają także certyfikatów potwierdzających naszą znajomość języka, w którym odbywają się wykłady. Jest to podstawowa sprawa, jeżeli w ogóle zaczynamy myśleć o studiach poza krajem.

W skład opłat wchodzi czesne za studia, koszt akademika lub mieszkania, wyżywienie. Początkowo sumy te wydają się horrendalne, lecz uczelnie bardzo często pomagają znaleźć zatrudnienie na terenie campusu, co pozwala nam pokryć chociaż część kosztów utrzymania. Niektóre szkoły wyższe, zamiast stypendiów czy pożyczek zapewniają studentom pracę, a wysokość zarobków odtrącają z opłat np. za czesne. Stypendia przysługują najczęściej najlepszym, więc nie muszę chyba mówić, że trudno je zdobyć. Natomiast na pewno warto się starać, gdyż bardzo często pokrywają one znaczny procent naszych wydatków.

W najbliższych tygodniach będziemy zamieszczać artykuły dotyczące szkolnictwa wyższego w różnych krajach świata. Omówimy szczegółowo możliwości studiowania na wielu zagranicznych uczelniach. Poruszymy wszystkie kwestie, istotne dla przyszłych studentów, takie jak wysokość opłat, możliwości uzyskania certyfikatów językowych, warunki, panujące w danej szkole. Przybliżymy wam wszystkie ważne fakty, tak, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Chcecie studiować za granicą – studiujcie!

Dodaj komentarz